روابط جنسي سالم

دوران بلوغ ـ كه در طي آن تغييراتي براي گذار از دوران كودكي به بزرگسالي ايجاد مي‌شود ـ فرد را از نظر جسماني آماده فعاليت جنسي و توليد مثل مي‌نمايد. نمو و گسترش بلوغ عاطفي اغلب بيشتر طول مي كشد و مستلزم آن است كه هم درباره خودتان ياد بگيريد و هم درباره چگونگي ارتباط با ديگران تجربه بياموزيد. آميزش جنسي ممكن است تجربه بسيار خوشايندي باشد كه احساس خوش و سرحال بودن را تقويت كند و علاوه بر آن آميزش جنسي منظم با همسر قادر است سلامتي قلبي ـ عروقي را بهبود بخشد و موجب طولاني‌تر شدن عمر شود. با همه اين اوصاف، بايد از خطراتي كه آميزش جنسي براي سلامتي دارد ـ مثل بارداري و بيماري‌هاي موسوم به عفونت‌هاي منتقله از راه جنسي كه كلاً يا عمدتاً از طريق مقاربت منتقل مي‌شوند ـ نيز آگاه باشيد.
روابط جنسي
ارضاي جنسي به تركيبي از عوامل جنسي و رواني بستگي دارد و آن چه كه درباره يك فرد يا يك زوج صادق است ممكن است مناسب ديگري نباشد. هم شما و هم همسرتان بايد از دفعات فعاليتي جنسي خرسند باشيد و بايد قادر باشيد درباره فعاليت‌هاي كه برايتان لذت‌بخش يا ناخوشايند است، گفتگو كنيد. هر كسي كه رابطه جنسي برقرار مي‌كند بايد درباره عفونت‌هاي منتقله از راه جنسي آگاه باشد و بداند كه چگونه مي‌توان با‌آميزش جنسي سالم و مطمئن خطر مواجهه با چنين بيماري‌هايي را به حداقل رساند. (همين صفحه). علاوه بر آن، براي اجتناب از بارداري‌هاي ناخواسته، بايد با روش‌هاي پيشگيري از بارداري آشنا باشيد (به مبحث «روش‌هاي پيشگيري از بارداري در مردان» ص ۲۵۴ و «روش‌هاي پيشگيري از بارداري در زنان» ص ۲۷۶ مراجعه نماييد). گذراندن دوره‌هايي از كاهش موقت ميل جنسي يا ناتواني در اجراي اعمال جنسي شايع است. (به مبحث «كاهش ميل جنسي در مردان» ص ۲۵۰ و در «كاهش ميل جنسي در زنان» ص ۲۷۲ مراجعه نماييد). چنين مسايلي اغلب ناشي از استرس يا مشكلات عاطفي يا نتيجه استفاده از الكل، داروهاي محرك يا بعضي از داروها است. اختلالاتي مثل ديابت قندي قادرند مشكلات جنسي بلند مدت‌تري ايجاد نمايند. گفتگو با همسرتان درباره نگراني‌هايي كه داريد، اهميت بسيار دارد. در صورت تداوم مشكل به پزشك خود رجوع كنيد.
آميزش جنسي سالم
معمولاً تماس با پوست آلوده يا مايعات بدن مثل مني، خون و ترشحات مهبلي، عامل انتشار عفونت‌هاي منتقله از راه جنسي و بيماري‌ مقاربتي مي باشند. بسياري از انواع بيماري‌هاي مقاربتي ناراحت كننده‌اند ـ هرچند كه صرفاً مشكلات خفيف ايجاد مي‌كنند ـ اما بعضي هم مثل عفونت ويروس ايمني انساني (بيماري ايدز) حيات را به مخاطره مي‌افكنند. اقدامات ساده اي وجود دارند كه براي حمايت از خود مي توانيد انجام دهيد. در صورت ابتلا به عفونت‌هاي منتقله از راه آميزشي، بايد تا هنگام درمان و علاج از عفونت، از فعاليت جنسي بپرهيزيد.
<< صفحه قبل

بازگشت به صفحه مطالب پزشکي